НАШІ РЕАЛІЇ: ПАНДЕМІЯ НЕВАКЦИНОВАНИХ І ДИСКРИМІНАЦІЯ НЕЩЕПЛЕНИХ

Напередодні нової хвилі захворюваності на Covid-19 найактуальнішими на сьогодні є питання готовності системи охорони здоров’я до епідемії та шляхи запобігання розповсюдженню інфекції. Про це мали змогу поговорити з першим заступником міністра охорони здоров’я України Олександром Комарідою.

Готовність на три кроки вперед
Намагаючись врахувати весь попередній досвід боротьби із Covid-19, готуємося до 1-ї, 2-ї та навіть 3-ї хвилі цього захворювання вже восени. Законтрактовані 250 лікарень НСЗУ та визнані, як базові для прийому пацієнтів 1-ї та 2-ї хвилі, визначилися і з резервними лікарнями, які будуть долучатися у разі необхідності. 38943 ліжка відведені для ковідних пацієнтів, з яких 37222 обладнані киснем, що складає 96% від загальної кількості, реанімаційних – 3211. Потужностей і спроможностей системи охорони здоров’я вистачить, щоб впоратися з епідемією навіть за песимістичним сценарієм.

Зміни протоколів лікування та нові препарати
Вносяться зміни щодо стандарту лікування Covid. Останні стосуються інноваційних лікарських засобів «Бамланівімаб» (Bamlanivimab) та «Етесевімаб» (Etesevimab),
які ми отримали внаслідок домовленостей під час візиту Президента України до США. Єдиної системи лікування хвороби, викликаної цим вірусом у світі не існує, тому, якщо при використанні препарату спостерігається більше користі, ніж шкоди, його рекомендують для застосування. Стандартний цикл введення нового лікарського засобу на ринок складає від декількох років, на жаль, з Covid-19, ми
не маємо цього часу, тому світ змушений діяти у екстрених умовах і пристосовуватись до реалій життя. У іншому випадку, ми б і досі не мали жодного лікарського засобу від цієї хвороби. Багато препаратів, що застосовувались при лікуванні Covid-19, більше не рекомендовані МОЗ, оскільки не підтвердили своєї ефективності. Препарати, що ми отримали, будуть використовуватися при лікуванні пацієнтів з груп ризику – людей старших за 60 років та з супутніми хронічними захворюваннями, щоб запобігти у них важкому перебігу хвороби. Ці препарати потрібно використовувати одразу після отримання позитивного ПЛР-
тесту, оскільки найбільшу ефективність вони показують на початковій стадії захворювання. Ця гуманітарна допомога розрахована на 20 тис. пацієнтів, але рекомендовані препарати саме для тих, хто у групі ризику. За цими ліками
черга в усьому світі, Україна ж отримала їх безкоштовно.

Дніпропетровщина вже отримала 1,5 тис флаконів Bamlanivimab та 3 тис – Etesevimab.

Лояльна вакцинація
Більше 10 млн доз вакцини знаходиться на національному та регіональних складах. В Україні панує унікальна ситуація, коли людина може обрати вакцину, якою вона хоче щепитися. В ЄС, наприклад, таких переваг не було. Приходило людині SMS-повідомлення, що треба вакцинуватися за певною адресою, без зазначення виду вакцини. Зараз у наявності такі вакцини: Pfizer, AstraZeneca, Coronavac. 2 млн доз використали вакцини Moderna, для тих, хто встиг щепитися нею лише 1 раз, другу дозу рекомендовано робити Pfi zer, оскільки вони є взаємозамінні. Отримання різних вакцин для щеплення повного курсу – це нормальна світова практика. Всі вакцини, що використовуються в Україні, рекомендовані Всесвітньою організацією охорони здоров’я (ВООЗ).


Вакцина AstraZeneсa, отримана завдяки тристоронній домовленості України, ЄС та
виробника препарату, який виготовлений на території ЄС. Найменший термін
придатності цієї вакцини до 31 жовтня, тому плітки про те, що українцям роблять щеплення протермінованим препаратом, безпідставні. Якщо термін придатності спливе, а вакцина не буде реалізована, її обов’язково утилізують.
Поки більшість населення не будуть щеплені двома дозами вакцини, про третю
не йдеться. Мова йде про так зване бустерне щеплення, що має підсилити дію
двох попередніх доз. Covid-сертифікат буде діяти 1 рік після введення 2-ї дози вак-
цини. Вважається, що це той період часу, упродовж якого дія вакцини є ефективною.

СИТУАЦІЯ У НІКОПОЛІ:

За даними відділу охорони здоров’я Нікопольської міської ради у лікарні 96% пацієнтів, що потрапили у стаціонар, з діагнозом Covid-19, невакциновані. З тих хворих, що лікуються дома, під наглядом сімейних лікарів, 92% невакцинованих пацієнтів. Це означає, що найбільш вразливими до вірусу є ті люди, які не щепилися від Covid-19. На сьогоднішній день у Нікополі вакцинувалися 39867 людей. Це 43,8% всього дорослого населення міста, з яких 17894 отримали дві дози препарату, 21973 осіб щепилися перший раз. Активно ведеться робота з вакцинації на підприємствах, вже щеплені медичні працівники, освітяни, працівники поліції, прокуратури, надзвичайних служб тощо. Але цього недостатньо, щоб запобігти епідемії. Хто ще не вакцинувався, можуть це зробити у центрі вакцинації, який
знаходиться у Палаці урочистих подій за адресою Трубників, 25. Також працюють 4 пункти щеплення при амбулаторіях №№2, 5, 6, 8 і три мобільні бригади, які вакцинують маломобільні групи населення з виїздом. Не зволікайте, зверніться за консультацією до свого сімейного лікаря, вакцини у місті є на вибір і у достатній кількості.

Липові сертифікати

Наразі діють 2 види найрозповсюдженіших махінацій, пов’язаних з вакцинацією. Людина не хоче робити щеплення, а їй потрібен сертифікат. Вона платить шахраям гроші, вони роблять їй паперовий сертифікат, який не є дійсним, бо його немає у електронній базі даних. Це звичайне шахрайство. А от вже коли лікарі не просто дають сертифікат, а й вносять дані невакцинованого пацієнта до єдиної бази даних, то це вже дії, за які лікар буде нести кримінальну відповідальність.

Тестування на штам Дельта
Таке дослідження відбувається виключно з метою статистики. Якщо загальне тестування на Covid дає позитивний результат, то людина ізолюється не залежно від того, який у неї штам. Крім того, на спосіб лікування різновид вірусу не впливає.
Тому немає потреби у тому, щоб виявляти на місці, яким саме штамом уражена людина. Наразі з усіх регіонів збираються аналізи, і їх певний відсоток відправляється до Києва, де роблять відповідні дослідження на різновид вірусу, з метою відстеження розповсюдження нових штамів, їх декілька.

Стандарти лікування
Протоколи лікування розробляються на базі Міністерства. У робочу групу входять приблизно 30 лікарів з усієї України. Будь-які зміни до протоколу відбуваються
за результатами відкритого голосування. У нас якісний і динамічний протокол
щодо лікування Covid-19, він постійно змінюється на відміну від інших протоколів.
Але регіонам не заборонено вводити свої рекомендації щодо лікування.

Вартість зцілення
Лікування Covid-19 в Україні є безкоштовним. Всі необхідні лікарські засоби,
кисень, КТ тощо, які входять до протоколу, оплачуються спеціалізованим медичним
пакетом НСЗУ. Якщо людину змушують купувати ліки чи оплачувати послуги – це пряме порушення, адже заклад за кожного пацієнта отримує кошти і самостійно має закуповувати необхідні препарати. За ситуації, коли вимагають кошти за лікування Covid-19, слід звертатися на на гарячу лінію НСЗУ за безкоштовним телефоном 1677.


Оксана ЛИМАР.

Залишити коментар