Які події відбувались у Нікополі у рік здобуття Україною Незалежності

Знаковим для України став саме 1991 рік. Рівно 30 років тому Україна здобула Незалежність. Згадаємо, як розгорталися події, пов’язані зі здобуттям незалежності країни у нашому місті.

Січень

Мітингів стає так багато, що виконком міськради вимушений ухвалити рішення про визначення місця для проведення демонстрацій та інших масово-політичних заходів громадян площу ім. Б.Хмельницького.

Лютий

Починається роз’яснювальна робота щодо референдуму з питань збереження СРСР. У місцевій пресі жваво обговорюють варіанти обох сценаріїв, місцеві депутати агітують за збереження Радянського Союзу. Керівники великих підприємств також за сталий порядок: “Господарські зв’язки порушено. План виробництва 1991 року не забезпечений договорами”.

Березень

17 березня  проходить Всесоюзний референдум про збереження СРСР — єдиний в історії СРСР. На голосування винесене питання:” Чи вважаєте ви за необхідне збереження Союзу Радянських Соціалістичних Республік як оновленої федерації рівноправних суверенних республік, у якій будуть повною мірою гарантуватися права і свободи людини будь-якої національності?” За даними Центральної республіканської комісії СРСР, всього у референдумі взяли участь 83,5% громадян, 70,5% з них висловились за збереження СРСР як оновленої федерації рівноправних республік.

Серпень

Пройшов мітинг, присвячений проголошенню Україною своєї державної незалежності. Однією з центральних подій програми Дня міста став мітинг, який проводився у парку Перемоги згідно з рішенням VI сесії міської Ради народних депутатів. У зв’язку з тим, що Верховна Рада України 24 серпня ухвалила історичний документ – Акт проголошення незалежності України.

27 серпня на підставі опублікованого в пресі Указу Президії Верховної Ради України «Про тимчасове припинення діяльності Компартії України» було опечатано приміщення Нікопольського міськкому партії. Приміщення опечатували працівники міського відділу внутрішніх справ. При опечатуванні були присутніми депутати – члени комісії по соцзаконності і охороні державного та громадського порядку міської Ради і голова постійної комісії по культурі. Відповідно до названого Указу, діяльність міської організації комуністичної партії України припинена до остаточного розслідування обставин, пов’язаних з державним переворотом 19 – 21 серпня 1991 року. До цього часу представники міськкому партії не зверталися до міської Ради з будь-якими запитаннями. Усі наведені дії проведено з дотриманням Указу Президії Верховної Ради України.

Жовтень

Надзвичайний з’їзд комсомолу у Москві визнав політичну роль ВЛКСМ вичерпаною і постановив ліквідувати апарати ЦК і ЦКК, а всю власність розділити між правонаслідувачами. Після цього на розширений пленум міськкому комсомолу у Нікополі зібралося всього 26 людей.

Грудень

1 грудня 1991 року в Україні проводяться вибори Президента. Одночасно проходить всеукраїнський референдум. Тому в день голосування кожному виборцю видано 2 бюлетені: білий –  по виборах Президента, рожевий – для голосування на референдумі.

У Нікополі Акт про проголошення незалежності підтримали 91,9% тих, хто прийшов на виборчі дільниці. А всього у референдумі і виборах Президента у нашому місті взяли участь 91 тисяча 111 людей, що склало 77% від числа тих, які мають право голосу.

Що стосується виборів Президента, то незважаючи на майже повне мовчання прибічників кандидатури Кравчука у предвиборні дні і на широку кампанію на підтримку Чорновола, безсумнівним лідером у нікопольців став Кравчук – йому віддано 65,5% голосів. Далі голоси розподілились так: Чорноволу віддано – 23,7%, Гриньову – 2,8%, Лук’яненку 2,1%, Табурянському – 1,7%, Юхновському – 1,1 %.

Вітання, Незалежна Україно!

Оксана ЛИМАР.

 

Залишити коментар